تبلیغات
دانلود های طلایی - آشنایی با ساختار و کاردکرد فایروال ها
آشنایی با ساختار و کاردکرد فایروال ها | عمومی ,
 آشنایی با ساختار و کاردکرد فایروال ها
در اینترنت ، مطمئن برانید
اگر مدت زیادی است كه با اینترنت سر و كار دارید به احتمال زیاد لغت فایروال ( Firewall ) برایتان آشناست . فایروال درست مثل دیواره ای كه مانع گسترش آتش از قسمتی به قسمت دیگر می شود عمل كرده از هجوم انواع خطرات به شبكه محلی شما جلوگیری می كند.
به زبان ساده فایروال یك برنامه یا یك قطعه سخت افزاری است كه درمحل اتصال شبكه شما به اینترنت قرار می گیرد و اطلاعاتی را كه میان رایانه های شما و اینترنت رد و بد ل می شود كنتر ل می كند . برای اینكه با لزوم استفاده از فایروال ها آشنا شوید فرض كنید شبكه شما بدون استفاده از فایروال به اینترنت وصل شود د ر اینصورت هر كسی می تواند به آسانی به هر یك از رایانه هایتان دست یابد آنرا بررسی و با آن اتصال برقرار كند د رآنصورت فكرش را بكنید كه شبكه شما چه وضعی خواهد داشت .
ولی با نصب یك فایروال در محل مناسب اوضاع كاملاً عوض می شود در اینصورت شما می توانید با تنظیم فیلترهای فایروال قوانین مورد نظر خود را روی شبكه تان اعمال كنید .
تعیین كنید كه كاربران شبكه شما می توانند به چه سایتهایی وصل شوند و اجازه دارند چه فایلهایی را به اینترنت بفرستند و دریافت كنند به این ترتیب به راحتی می توانید رایانه هایتان را مدیریت كنید حال كه اهمیت فایروال روشن شد به تنظیمات آن می پردازیم فایروال ها قابل تنظیم است یعنی شما می توانید به تناسب كارتان و انتظاراتی كه از آن دارید فیلترهایی را به آن اضافه یا كم كنید اینكه فایروال هنگام عبور دادن اطلاعات از خود ش به چه نوع اطلاعاتی توجه كند و كدام نوع آنرا بررسی كرده و جلوی عبور آنها را بگیرد به نظرشما بستگی دارد .می توانید با تنظیم هر كدام از به فایروال دیكته كنید كه چگونه عمل كند :
1- یك نشانی: اگر هنگام اداره شبكه محلی خود متوجه شدید كه رایانه ی از طریق اینترنت مرتب به شبكه شما وصل می شود و بار ترافیكی زیادی ایجاد می كند می توانید از فایروالها ی خود بخواهید كه به آن رایانه به نشانی مشخص اجازه ورود به شبكه را ندهد .
2- نام حوزه: از آنجا كه نشانی یك عدد 32 بینی واستفاده از آن راحت نیست ، به همه در اینترنت علاوه بر نشانی یك نام حوزه اختصاص می دهند.
شما می توانید فایروالها را طور ی تنظیم كنید كه رایانه های شبكه ی محلی بتواند به سایتهای خاص با نشانی حوزه مشخص دسترسی داشته باشد یا اینكه با مشخص كردن نام حوزه ها در فایروال به رایانه های شبكه هایتان اجازه دهید كه از آن سایتها دیدن كنند .
3- پورت و پروتكل: فایروالها می توانند از طریق شماره پورتها ی رایانه ها كه برای ارتباط با یكدیگر به كار می بردند، اطلاعات خاص را در بانك اطلاعاتی فایروال مشخص كرد . در اینصورت هنگام وارد یا خارج شدن اطلاعات فایروال محتوای آنها را بررسی می كند و اگر با كلمات خاصی كه برایش مشخص كرده یم روبرو شود اجازه نمی دهد آن اطلاعات عبور كنند .

فایروال در برابر چه خطراتی از شما محافظت می كنند؟
1- ویروس ها : از معمولی ترین تهدیدات برای هر رایانه به حساب می آورد و معمولاً برنامه كوچكی هستند كه خود را روی رایانه های دیگر كپی كرده و به این روش به سرعت در شبكه شما پخش می شود.
2- اشكالات برنامه ها و سیستم های عامل ها: در بعضی از برنامه های امكان دسترسی از راه دور آن هم بدون امنیت كافی فراهم شده به این ترتیب هكر ها از آن استفاده كرده و از راه دور كنترل برنامه شما را به دست می گیرد .
3- ماكروها: اگر فایروال ها ورود و خروج اطلاعات را كنترل نكند هكرها می توانند با فرستادن قطعه برنامه ها به رایانه ها پاك كنند یا تغییر دهند و كل شبكه را از كار بیندازند.
4- بمب های ایمیل: در یك لحظه صدها هزاران بار برای یك ویروس دهنده نامه الكترونیكی فرستاده می شود و كار او را مختل می كند تا جائی كه این سیستم دیگر نمی تواند نامه ها را دریافت كند و از كار می افتد .
5- در بسیاری از مواردی كه به سایتها حمله می شود هكرها برای وصل شدن به سعی می كنند به این درخواستها پاسخ دهند نمی تواند سیستم درخواست دهنده را پیدا كند و گیج می شود : به این ترتیب وقتی تعداد این نوع درخواستها زیاد باشد كند می شود در نهایت از كار می افتد هر فایروال با توجه به سطح امنیتی كه ایجاد می كند می تواند در مقابل تعداد ی از این خطرات ا زشبكه ما محافظت كند .


نوشته شده توسط ماریا در دوشنبه 9 مهر 1386 و ساعت 10:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ Colbie Caillat - Coco 2007 @320 kbps + Justin Timberlake Future S-e-x Love Sounds + 12 Rounds (2009) TS+ The Gray Man DVDScr.Xvid + دو آهنگ تک از امراه+ 30 days of night ۲۰۰۷+ Habib - Iran Banoo 2008+ Mario - Go 2007+ Celine Dion - Taking Chances 2007+ Jennifer Lopez - Brave 2007+ 50 Cent - Curtis 2007+ Bow Wow and Omarion - Face Off 2007+ VA Album + DJ WHITE OWL - RAPS NEW GENERATIOIN(BOOTLEG)-2007+ DJ MADGIK - RNB SKILLS VOL.2(BOOTLEG)-2007-

صفحات: